Horský internetový klub : hory.sk | eko.hory.sk | foto.hory.sk
   
hlavná stránka
   
Úvahy a názory
(článkov: 13)
  
horolezectvo, skiap., VHT, MTB, paragliding
(článkov: 1)
  
splavy horských riek, rafting
(článkov: 1)
  
pešia turistika, táborenie
(článkov: 1)
  
dodržiavanie nariadení ochrany prírody
(článkov: 2)
  
zver, rastlinostvo a človek v prírode
(článkov: 0)
  
príspevky zo zahraničia
(článkov: 2)
  
ohrozovanie a poškodzovanie prírody
(článkov: 2)
  
rôzne
(článkov: 0)
  


 
13.05.2003 22:03
Ad: Skialpinizmus - diskusný príspevok, A. Luczy
diskusia k tomuto článku (0)
Autor: Juraj Švajda
Vážený pán Alexander Luczy,

zaujal ma Váš diskusný príspevok k problematike skialpinizmu v Tatrách. Správa Tatranského národného parku ako odborná organizácia ochrany prírody a krajiny na území národného parku má povinnosť zareagovať na podobné tvrdenia, už "len" preto, že v zmysle nášho zákona NR SR č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny by sa mala starať o územie, ktoré predstavuje najvýznamnejšie prírodné dedičstvo štátu a v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti.

K niekoľkým uvádzaným pripomienkam len stručné odpovede:

- uvedomme si, že aj vďaka týmto zákazom a obmedzeniam tu doteraz máme prírodu v takom stave, že nám ju v EÚ môžu mnohí závidieť (viď. návrh siete NATURA 2000)
- aj v EÚ silnejú snahy práve vyhlasovaním chránených území zachovať tieto pre budúce generácie a zabrániť ich výraznej exploatácii (napr. Alpská konvencia, iniciatíva Pro Mont Blanc, ....)
- v národnych parkoch EÚ fungujú podobné obmedzenia a zákazy ako u nás (napr. návštevný poriadok francúzskeho NP La Vanoise - vydali veľmi pekný propagačno-informačný leták o vplyve lyžovania na prírodu - doporučujem!)
- chyby súvisiace s urbanizáciou priamo v srdci národnych prírodných rezervácií sa v minulosti stali, to však nie je dôvodom na to, aby sa stali východiskami pre masy adrenalínových športovcov, ale skôr na ich transformovanie a využitie pre interpretáciu odkazu práve skončeného Medzinárodneho roku hôr 2002
- cestovný ruch v Tatrách a všeobecne na Slovensku záleží skôr od úrovne služieb poskytovaných zariadeniami CR ako od zákazov ochrany prírody, práve z EÚ silnejú trendy certifikácie CR v chránených územiach (napr. iniciatíva Pan Parks) a smerovanie k trvalo-udržateľnému turizmu, ľudia začínajú viac vyhľadávať ticho a pokoj než atrakcie
- našťastie Správa TANAPu už má 9 a do roku 2005 bude mat 23 profesionálnych strážcov, ktorí budú môcť kontrolovať dodržiavanie predpisov
- problematika tatranského kamzíka je tak špecifická, že odporúčam pre informácie načrieť do zborníka Ochrana kamzíka z konferencie a prečítať si príspevok o historických súvislostiach - z neho sa dá veľa pochopiť
- ak vo Švajci nenájdete pri púťach stoviek lyžiarov odpadky, navrhujem aby ste sa išli pozrieť hoci aj v lete napr. na hrebeň Západných Tatier a budete veľmi prekvapený, že Slováci majú trošku inú mentalitu...

Na záver, mi pán Luczy dovoľte, aj Vám položiť zopár otázok, na ktoré mne a všetkým, ktorí sa venujeme ochrane prírody na Slovensku, možno budete vedieť zodpovedať:

Prečo v slovenských Karpatoch nájdete bez problémov veľké predátory a šelmy (medvede a vlky) a prečo už vo Švajciarsku, Rakúsku, Nemecku nie?

Prečo sú slovenské Karpaty pre západných prírodovedcov omnoho atraktívnejšie ako Alpy?

Prečo Slovensko chce a musí mať toľko národných parkov i z pohľadu na EÚ a prečo má napr. Švajčiarsko len jeden aký taký?

Je to poriadok, keď v Alpách stúpime skoro pri každom druhom kroku do kravského alebo ovčieho lajna? Prečo je v Alpách veľa kamzíkov a prečo na Slovensku málo?

atď.

S pozdravom

Juraj Švajda
 
nové články
ORANGE reklama v TV

pozdrav z Pyreneji

Nedisciplinovany turisti na Skalnatom plese


najviac diskutované
Hory a ľudia (5)

Stanovisko k PLUS 7 DNÍ , Peter Kubínyi: "Tatranské svište" (4)

Reakcia na vsetky doterajsie prispevky na hory.sk a eko.hory.sk (3)


pridaj článok
Tu nám môžete zaslať Váš článok.© 2021 HIK o.z.. Všetky práva vyhradené.