Horský internetový klub : hory.sk | eko.hory.sk | foto.hory.sk
   
hlavná stránka
   
Úvahy a názory
(článkov: 13)
  
horolezectvo, skiap., VHT, MTB, paragliding
(článkov: 1)
  
splavy horských riek, rafting
(článkov: 1)
  
pešia turistika, táborenie
(článkov: 1)
  
dodržiavanie nariadení ochrany prírody
(článkov: 2)
  
zver, rastlinostvo a človek v prírode
(článkov: 0)
  
príspevky zo zahraničia
(článkov: 2)
  
ohrozovanie a poškodzovanie prírody
(článkov: 2)
  
rôzne
(článkov: 0)
  


 
13.05.2003 22:19
Ad: Skialpinizmus - diskusný príspevok (J. Švajda)
diskusia k tomuto článku (0)
Autor: Jozo Simaljak
Toto je reakcia od sviatočného rekreačného skialpinistu (sviatočného preto, lebo je pre mňa vždy sviatkom keď som na túre v Tatrách) na článok p. Švajdu. Tieto reakcie vznikli okamžite po zverejnení uvedeného článku, len ako mail pre mojich priateľov(s kópiou na p. Luczyho i p. Švajdu). Na zverejnenie na hory.sk som ho poslal s asi 5 dňovým oneskorením a s miernymi úpravami.

- starať o územie, ktoré predstavuje najvýznamnejšie prírodné dedičstvo štátu a v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti.

Takže dostali do vienka pekné laboratórium, kde majú najvyššie práva, niektoré oprávnene ale niektoré si nejako uzurpovali.

- chyby súvisiace s urbanizáciou priamo v srdci národnych prírodných rezervácií sa v minulosti stali, to však nie je dôvodom na to, aby sa stali východiskami pre masy adrenalínových športovcov

Určite sú tam i chyby, viď podobu Sliezkeho domu, ale ja nepovažujem za chybu, že také objekty v horách sú. Určitá skupina ľudí, mala vždy blízko k prírode a je zákonité, že si budovala objekty, ktoré jej umožnili tráviť tam nejaký čas, takže o chybách v zmysle, že je to východisko na tury, by som nehovoril. Ďalšie tvrdenie je adrenalín - mnoho ľudí v okolí, čo okrem na vleku nikde inde nelyžovala hovorí o činnosti, ktorú i ja vykonávam, teda tury na lyžiach, že sa jedna hlavne o adrenalín. Mne už slovo adrenalín lezie krkom, veď pre mňa je to o niečom úplne inom (ten adrenalín tam asi je, ale ja ho rozhodne nevnímam ako podstatu činnosti, ten je živený médiami a dobou), ale to sa dneska asi nenosí vytvoriť i vzťah a potom ho naplniť.

- cestovný ruch v Tatrách a všeobecne na Slovensku záleží skôr od úrovne služieb poskytovaných zariadeniami CR ako od zákazov ochrany prírody

Tu čiastočne súhlasím, skutočne nemôžem dodržiavať niektoré nezmyselné zákazy (to už mi môžu zakázať i vzduch dýchať, to nemôžem dodržať, sorry). Rad by som sa mýlil, ale mne sa zdá, že vytvárate (myslím všeobecne ochrana prírody) vo verejnosti mienku, že skialpinizmus je jedným z najzávažnejších škodlivých vplyvov na našu prírodu, ktorý závažným spôsobom ohrozuje Tatry (Vysoké, Západne i Nízke). Ako inak si možno vysvetliť, že vykonávanie skialpinizmu je tak silne obmedzované časovo i priestorovo. Vo Vašej reakcii na článok p. Luczyho som totiž vôbec nenašiel odpovede na vymenované zákazy, ktoré sa i mne a predpokladám i prevažnej časti skialpinistov na Slovensku javia ako nezmyselné, diskriminujúce, ničim nezdôvodnené. Jediným zdôvodnením je, že tam nemáme čo robiť a basta.
Keby išlo seriózne o ochranu prírody tak za zameriate na seriózne projekty, ako zvýšiť povedomie o prírode medzi mladou nastupujúcou generáciou, ale to by bolo naozaj ťažké a tak si asi volíte hlavne postihovanie dôsledkov, než aby ste sa zamerali na odstránenie príčin. Ja to vnímam presne rovnako ako našu políciu, ona ma slúžiť nám ľudom a miesto toho sa v podstatnej miere zameriava na vyberanie pokút (najlepšie na Dechtároch pri nulovej premávke a pod., veď zákon treba dodržiavať, vôbec však netvrdím, že políciu, ochrancov prírody atď. nepotrebujeme), je to asi štandartná vlastnosť slovenského človeka

- našťastie Správa TANAPu už má 9 a do roku 2005 bude mat 23 profesionálnych strážcov, ktorí budú môcť kontrolovať dodržiavanie predpisov

Tak toto je vrchol celého článku. Keďže Váš článok je vlastne reakcia na článok p. Luczyho, pociťujem, že toto je odpoveď na jeho otázky (aj keď neboli uvedené s otáznikom). Možná sa opäť mýlim, ale zdá sa mi, akoby tento bod predstavoval najväčší úspech v ochrane prírody na Slovensku. A skialpinisti teraz vam to spočítame! Dostal som SMS: "ta3 budu mat 23 predatorov", ta SMS odráža rozčarovanie nad prezentáciou ochrany prírody v Tatrách (pokiaľ sa skialpinizmu týka). Bravo, len tak ďalej a potom nám budete tu našu nezdevastovanú prírodu ukazovať na obrázkoch a ľudí čo majú prírodu radi, zatvorte do nejakej rezervácie...dúfam, že všetci 23 ochrancovia žijú niekde v paneláku, sú štandartnou súčasťou našej konzumnej spoločnosti a navonok budú vystupovať ako neochvejní ochrancovia toho najlepšieho zákona....Pre prírodu podstatne viac urobí hociktorá kysucká babka, čo žije na kopaniciach, pestuje si na svojom poličku svoje zemiaky, netvorí takmer žiaden odpad minie minimum vody, neznečisťuje vzduch - nikto ju to neučil, že nemá robiť bordel, ona ho jednoducho nerobí, ale verím, že v našich podmienkach by sa ľahko našiel "ochranár", ktorý by pod pláštikom nejakého zákona na ochranu prírody, jej bol schopný zakázať žiť takýmto spôsobom života... ja si pod ochranou prírody predstavujem naozaj niečo iné a to ži a nechaj žiť!

- problematika tatranského kamzíka je tak špecifická

Špecifická asi áno, tu sa nemôžem vyjadriť, len som začul také správy, že po x ročnom uzávere Belaniek pre turistov sa stav kamzíkov v danej oblasti zhoršil. Neviem či je to pravda, ale ja laicky pripúšťam, že kamzíky a slušní ľudia nie sú v žiadnom rozpore a príčiny so stavom kamzíka sú možno niekde inde. Možná ma skialpinizmus na stav kamzíka takmer zanedbateľný vplyv, ja vôbec nemám pocit, žeby na túto tému boli uvádzane objektívne informácie. Takže možná zase manipulujete fakty, tak ako v následujúcom bode

- ak vo Švajci nenájdete pri púťach stoviek lyžiarov odpadky, navrhujem aby ste sa išli pozrieť hoci aj v lete napr. na hrebeň Západných Tatier a budete veľmi prekvapený, že Slováci majú trošku inú mentalitu...

No a toto je pre mňa vrchol číslo 2, naozaj najviac škôd po skialpinistoch nájdete v lete na hrebeni Roháčov. Viem že ste to takto nenapísal, ale...To že tam odpadky naozaj sú, je pravda, ale keď to uvádzate ako odpoveď v otázkach o skialpinizme, je to zavádzanie verejnosti, pretože tým vlastne vytvárate dojem, že všetci skialpinisti nechávajú v horách takisto svoje odpadky. Nechcem tu idealizovať skialpinistov, ale v prevažnej večšine sa jedna o ľudí s veľmi silným vzťahom k prírode a som presvedčený, že také neslušne správanie, ako ste popísal, je nám úplne cudzie.
Je to obdobne tvrdenie, ako som už čítal, že skialpinisti na jar ufikávajú svišťom hranami lyží hlavy... no je to veľmi smutné, keď profesionál takto tendenčne zavádza verejnosť.
Tie odpadky v prírode zas len nevyriešia nejaké zákazy, postihy atd. treba vštepiť lásku k prírode všetkým ľudom, je to naše životne prostredie (v zmysle, že bez neho jednoducho život nie je možný).

Nasledujú otázky smerované na p. Luczyho a netýkajú sa len skialpinizmu. Ja si dovolím na niektoré reagovať.

* Prečo v slovenských Karpatoch nájdete bez problémov veľké predátory a šelmy (medvede a vlky) a prečo už vo Švajciarsku, Rakúsku, Nemecku nie?

Len neviem, či to ich premnoženie je jav kladný alebo naopak.
Pred nejakým časom (2-3 roky) sa v jednej odľahlej osade v našej dedine 2 noci po sebe vlámal do oplotenej záhrady medveď. Ja som tento prípad diskutoval so svojím dobrým priateľom, profesionálnym ochrancom prírody. Viedli sme dlhú diskusiu a skončilo to tvrdým rozporom, sme stále priatelia, ale ja túto tému už pred nim neotváram. V tej osade žijú 3 rodiny (medzi nimi môj príbuzný s 5 neplnoletými deťmi, ktoré asi 1 km chodia pešo od autobusu po lese atď.). Viem si predstaviť, že keby ušiel nejaký kriminálnik, bola by nasadená polícia, možno i armáda a špeciálne jednotky. Pretože je medveď zákonom chránený, teoreticky sa nemôže podnikať nič (môže, ale to trvá i mesiace). Píšem to len preto, že sa mi zdá, že niekedy je život zvieraťa v našej spoločnosti prednejší než život človeka (nehovorím tu o vyrušovaní zvieraťa v jeho prirodzenom prostredí). Je to normálne, že máme také zákony?

* Prečo Slovensko chce a musí mať toľko národných parkov i z pohľadu na EÚ a prečo má napr. Švajčiarsko len jeden aký taký?

Ja si myslím, že vzťah k prírode má byt rovnaký, bez ohľadu na to, či ide o nejaké chránene územie alebo nie, pretože chrániť mame všetko (zákazy postihujú len dôsledky, viac by sme sa mali zamerať na skutočné príčiny) V našich podmienkach sú tieto zákazy mnohých prípadoch diskriminujúce najme pre ľudí, čo majú k prírode najbližšie.

* Je to poriadok, keď v Alpách stúpime skoro pri každom druhom kroku do kravského alebo ovčieho lajna?

Toto je možná téma na samostatnú diskusiu, keď som však bol 1.x v Alpách, udivilo ma ako vysoko sa pasu kravy i ovce. Mňa osobne to potešilo, že v takýchto náročných podmienkach existuje život a krajina sa mi javila podstatne živšia, než u nás.
Je tam život.
Tak to asi vypadalo i u nás pred takými 20-30 rokmi, všetky lúky pokosene, medze nerozorane, polia nezarastené trnim. Bol to ťažký život našich rodičov a starých rodičov. V kysuckých podmienkach to bola nepredstaviteľná drina, ale myslím si, že krajina bola omnoho krajšia. Mnohé prvky, ktoré tam teraz už nie sú z rôznych príčin, ale ochrana prírody to nezamedzila, mali svoju nezanedbateľnú funkciu. Rozmýšľal som, že tam musí byt nejaká podpora štátu, že inak by to bolo nerentabilne. Skôr som za to, aby sme sa aj v tomto bode od Švajčiarov poučili, než sa tešili, že už ani nevieme ako také kravské lajno alebo ovčí trus vypadá.

Záverom by som chcel pripomenúť, aby sme si spomenuli, aké zverstvá sa diali na základe diktatúry proletariátu. Nech je to memento pred akoukoľvek diktatúrou. Najskôr to začne diktatúrou idei a bežne to konči diktatúrou niekoho. Nezavadzajme preto v našej krajine žiadnu ďalšiu, ani diktatúru ochrany prírody (ani skialpinizmu, ale ten je teraz v opozícii). Skutočne si myslím, že k využívaniu našich prírodných bohatstiev by sa nemalo pristupovať len s ohľadom na názory jedinej záujmovej skupiny ľudí (skutočne pochybujem, že súčastný stav je konsenzom ochrancov prírody, horolezcov, turistov, vodákov, skialpinistov atd.). Ak je čo naprávať, treba to napraviť a nie striktne lipnúť na jednostranných rozhodnutiach.

 
nové články
ORANGE reklama v TV

pozdrav z Pyreneji

Nedisciplinovany turisti na Skalnatom plese


najviac diskutované
Hory a ľudia (5)

Stanovisko k PLUS 7 DNÍ , Peter Kubínyi: "Tatranské svište" (4)

Reakcia na vsetky doterajsie prispevky na hory.sk a eko.hory.sk (3)


pridaj článok
Tu nám môžete zaslať Váš článok.© 2021 HIK o.z.. Všetky práva vyhradené.